Indeks tjelesne mase (BMI) je mjera koja se koristi za procjenu tjelesne mase na temelju visine i težine osobe. Izračunava se po formuli: BMI = težina u kilogramima / ( visina u metrima )2. Može varirati ovisno o dobi, spolu i etničkoj pripadnosti, pa se preporuke i kategorizacije mogu razlikovati.
Indeks tjelesne mase (BMI) po godinama (dobi) koristi se za procjenu zdravstvenih rizika i statusa težine kod djece i adolescenata.
CDC koristi grafikone BMI po dobi za djecu od 2 do 20 godina kako bi identificirali je li dijete pothranjeno, zdrave težine, prekomjerne težine ili pretilo, dok WHO nudi standarde za djecu do 5 godina za međunarodne usporedbe i procjene zdravlja.
Problem idealne težine
Mnogi ljudi se u današnjem svijetu bore sa mnogim nedaćama i nedoumicama, a jedna od većih je svakako problem idealne težine.
Užurban tempo života i nezdrave navike ostavljaju za sobom negativne posljedice na ljudski organizam te narušavaju teško stečenu ravnotežu i uzrokuju fluktuacije u sveukupnoj težini pojedinca.
Potencijalnu problematiku koja iz ovoga proizlazi moguće je riješiti uporabom raznih alata koji su nam na raspolaganju, a jedan od takvih sredstava zasigurno je popularni izračun utemeljen na indeksu tjelesne mase po godinama.
Ukoliko vam je ovaj koncept nepoznat, ostanite uz nas te nešto više o njemu saznajte u nastavku.
Kako definirati indeks tjelesne mase (ITM)?
Ako vam je na prvi pogled ovaj konceptualni izračun djeluje apstraktno i nepoznato, nemate razloga za brigu.
No kako biste ga mogli uistinu razumjeti valja otkriti poneke detalje koji obuhvaćaju samu definiciju ovoga nadasve korisnog alata.
Indeks tjelesne mase (ITM) jedinstveno je mjerilo koje obuhvaća procjenu normalne tjelesne težine pojedinca.
Kao takav poznat je još pod internacionalnim nazivom Body Mass Index (BMI), a odlikuje ga praktičnost izražena u omjeru tjelesne težine i kvadrata visine u metrima.
Koristi se diljem svijeta kako bi se stekao uvid u okvirnu tjelesnu težinu, a dodatno se kvantificira kroz kvocijent težine koji identificira potencijalne probleme sa prekomjernom ili nedovoljnom težinom.
Svoj popularnost opravdava pojavljivanjem i u javnim zdravstvenima kampanjama, a koristi ga čak i Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) kako bi efikasno i brzo nadopunila svoje statistike.
Slijedom svega gore navedenog; indeks tjelesne mase izražava se najčešće u pet kategorija, a ovisno o vašim tjelesnim karakteristikama i ispravnom izračunu možete se pozicionirati u neku od sljedećih kategorija.
- Ukoliko je indeks vaše tjelesne mase manji od 18,5 tada se radi o pothranjenosti ili takoreći nedovoljnoj tjelesnoj težini koja prijeti vašem zdravlju.
- Ako je pak kvocijent izražen u rasponu od 18,5 do 24,9 tada nemate razloga za brigu jer je to normalna i idealna težina za svakog pojedinca.
- Sve u rasponu od 25 do 29,9 već označava razlog za brigu jer vas tada muči prekomjerna težina.
- Povećanje indeksa od 30 do 34.9 za vas znači stadij pretilosti, dok posljednja kategorija koja je pozicionirana u mjerilu koje nadilazi indeks veći od 35 opisuje pretjeranu ili morbidnu pretilost.
Računanje indeksa tjelesne mase
Kada smo ustanovili općenite pretpostavke same definicije koja obuhvaća spomenuti indeks tjelesne mase, valja i podrobnije obrazložiti izračun istoga.
Uzmimo za primjer da je osoba u ovom primjeru visoka 180 cm, a pretpostavimo kako njena tjelesna težina iznosi 75 kilograma.
Slijedeći formulu ITM=kg/m² tada bi izračun išao prema principu ITM=75/(1,8 x 1,8) = 75/3,24=23,14 što bi osobu u ovom demonstrativnom izračunu smjestilo u kategoriju normalne tjelesne težine.
Kalkulator
Visina (cm):
Težina (kg):
Prednosti i mane izračuna
Iako je izračun ITM-a sasvim jednostavan, što se smatra kao prednost; u ovom slučaju to je i zaista kritična mana ovog nadasve transparentnog i konciznog procesa.
Naime, ovaj se izračun veže isključivo za količinu masnog tkiva u tijelu, no isključuje element količine mišićnog tkiva u tijelu te je u tom pogledu nemoguće dati preciznu sliku cjelokupne tjelesne težine.
Primjerice, ukoliko je osoba krupnije tjelesne građe, kao što su to većinom sportaši i bodybuilderi, to znači da su oni prema jednostavnom izračunu indeksa tjelesne mase da su debeli, što nikako ne može biti slučaj posebice jer oni najčešće imaju mali udio masti u tijelu naspram količine mišićne mase.
S druge strane, osobama starije životne dobi s godinama se inače smanjuje udio mišićne mase te bi kao takve ovim mjerenjem mogle biti klasificirane kao osobe sa normalnom težinom, iako je moguće da zapravo imaju povećan postotak masnog tkiva u odnosu na mišićnu masu.
Indeks tjelesne mase kroz godine
Prilikom izračuna indekse tjelesne mase obavezno je osvrnuti se i na razlikovne karakteristike između izračuna kod djece i odraslih kroz duži vremenski period.
Tjelesna masa po godinama je podložna fluktuacijama i svekolikoj promjeni te se stoga i ta činjenica valja uzeti u razmatranje prilikom cjelovitog izračuna indeksa.
Uzmimo u obzir činjenicu kako djeca kroz svoje odrastanje i razvoj doista brzo rastu te se sa svojom dječjom konstitucijom uvelike razlikuju od potpuno razvijene osobe koja podliježe gore navedenim kriterijima i kategorijama.
Iako je izračun isti, iznosi su u odnosu na odrasle manji pa bi slijedom toga idealan indeks za djecu i adolescente u dobnom rasponu od 7 do 15 godina uključivao vrijednosti indeksa unutar numeričke kvantifikacije od 14,7 do 22,3 što iznova demonstrira važnost dobnog raspona, ali ponovno izostavlja dodatne karakteristike kao i kod odraslih.
Ako se premjestimo na drugi kraj dobnog spektra i okrenemo se ka starijima ili takozvanoj trećoj dobi dolazimo do zaključka kako je u njihovoj životnoj dobi problematika indeksa tjelesne mase svojevrsna konstanta.
Izračun kao takav se ne mijenja te je isti za sve, ali prema unaprijed ustanovljenim pretpostavkama gubitka mišićne mase i povećanja masnog tkiva važno je otkloniti možebitnu zbunjenost, posebno u slučajevima kada bi se takve osobe unatoč istom indeksu osjećale u potpunosti drugačije.
I ovo je korisno:
- Tjedni jelovnik od 1500 kcal
- Kako smanjiti trbuh
- Vježbanje na prazan želudac
- Kalkulator dnevnog unosa kalorija
Dodatne mogućnosti mjerenja
Iako je sami proces izračuna indeksa tjelesna mase jednostavan, ipak je po svojim pretpostavkama okviran i ne sasvim cjelovit.
Slijedom toga, ostaje dosta prostora za daljnje izračune koji bi mogli nadopuniti ovu metodu kalkulacije tjelesne težine.
Ovdje se tako ističe i metoda izračuna relativne masne mase koja obuhvaća visinu i opseg struka, a u obzir također uzima i spol.
Sljedeća okvirna metoda može biti predstavljena kao mjerenje omjera struka i bokova, a izvršava se uz pomoć posebnog alata koji očitava kožne nabore te prema unaprijed postavljenim formulama donosi rezultate.
Najpopularnija i svakako najkorisnija metoda jest bioelektrična impedancijska analiza koja se provodi koristeći dijagnostičke vage, a uključuje dubinska mjerenja putem elektroda koje očitavaju raznovrsnu povodljivost tkiva pri tome dajući precizne i cjelokupne rezultate među kojima se može točno utvrditi postotak masnog i mišićnog tkiva, pa čak i vode prisutne u tijelu.
Savjeti stručnjaka
Sve u svemu, ova su mjerenja, uključujući primarno indeks tjelesne mase, okvirnog karaktera te bi ih kao takve trebalo uzimati sa dozom krajnjeg opreza.
Ništa u konačnici ne može zamijeniti savjetovanje sa liječnikom ili nutricionistima koji vam uz stručnu analizu mogu pomoći i utvrditi koje biste životne navike trebali promijeniti kako bi uspješno postigli željenu težinu.
Ostavite feedback: Je li vam ovaj sadržaj bio koristan?