Iako je srebro vrlo lijep i poseban metal specifičnog sjaja, ponekad nije lako za održavanje.
Kao što vam je već poznato, ono s vremenom tamni i gubi svoj prvobitni sjaj. Ne brinite – to ne znači da vaš omiljeni komad nakita ili srebrno posuđe koje koristite nije pravo srebro.
Osobina je srebra da pod utjecajem vode, sunca, znoja, parfema, načina na koji ga čuvate i drugih čimbenika potamni.
Kako biste to izbjegli ili barem ublažili koliko je moguće, potrebno je s vremena na vrijeme ili nakon svakog korištenja očistiti srebro. Ako ste se pak već doveli u situaciju da vam je srebro potamnilo, uvijek možete isprobati neke od ovih načina za čišćenje srebra.
Dobro je znati da o reakciji na pojedini sastojak kojim čistite u velikoj mjeri ovisi čistina srebra i jačina samih sastojaka, stoga budite pažljivi.
Najbolje bi bilo da najprije napravite test stavljanjem smjese za čišćenje samo na jedan mali dio srebra te da vidite reakciju.
Važno je da i dalje budete pažljivi i nježni tijekom poliranja te da, iako su ovi načini provjereni, isprobavate ih na vlastitu odgovornost.
Kako možemo očistiti srebro
1. Soda bikarbona i ocat
Vjerujemo kako ste za ovaj način čišćenja već čuli i to s razlogom.
Za ove sastojke nećete potrošiti mnogo novca, a odradit će posao. Sve što je potrebno jest da u staklenu ili keramičku posudu odgovarajućeg oblika (kako biste potrošili što manje sastojaka) stavite komad nakita koji želite očistiti, dodate sode bikarbone koliko je potrebno da prekrije srebro i potom prelijete dovoljnom količinom octa kako bi prekrilo sve što je u posudi.
Naravno, morate pripaziti kako vam ne bi ,,iskipjelo” iz posude jer se soda bikarbona u kombinaciji s octom poprilično zapjeni, stoga dodavajte malo po malo octa.
Srebro ostavite u smjesi neko vrijeme, po mogućnosti što duže, a najbolje bi bilo nekoliko sati.
Kada se vratite po srebro, primjetit ćete veliku razliku. Možete se zaustaviti tu jer bi poliranje u kombinaciji sa sodom bikarbonom moglo oštetiti srebro.
Ipak, ako vam to nije dalo željeni rezultat, isprobajte poliranje čistom pamučnom krpicom nježnim pokretima i uživajte u svom ,,novom” srebrnom komadu.
2. Sol i soda bikarbona
Još jedan jednostavni trik zahtijeva korištenje sode bikarbone, ali ovog puta u kombinaciji sa solju.
Osim toga, trebat će vam još aluminijska folija, keramička ili staklena posuda te stara četkica za zube. Posudu obložite aluminijskom folijom te dodajte dvije žlice sode bikarbone i isto toliko soli.
Suhe sastojke promiješajte, umiješajte omiljeni komad srebra koji želite očistiti te prelijte kipućom vodom dovoljno da prekrije sadržaj posude.
Zatim sve to promiješajte i ostavite da djeluje 15 minuta do pol sata.
Ova će otopina najprije kipjeti poput prethodne, stoga se nemojte iznenaditi. Nakon određenog vremena koje je potrebno da otopina djeluje, starom četkicom za zube laganim pokretima četkajte srebro.
Budite pažljivi te ako vidite da se srebro na bilo koji način oštećuje, odmah prestanite s četkanjem. Ukoliko je sve u redu, očistite čitavu površinu, isperite mlakom vodom i vratili ste sjaj svom omiljenom komadu nakita ili srebrnom posuđu.
3. Deterdžent za posuđe
Da, dobro ste pročitali!
Najjednostavniji mogući način da uklonite mrlje na srebru jest uz pomoć deterdženta za posuđe.
Morate biti sigurni da je deterdžent koji upotrebljavate bez fosfata, odnosno birajte onaj koji je blag i bez dodatnih aroma kako biste moguća oštećenja sveli na minimum.
Posebice izbjegavajte one s dodatkom limuna jer bi mogli ostaviti tamne točkice koje je izuzetno teško ukloniti.
Blagi deterdžent potrebno je uliti u vruću vodu, a potom ubaciti i srebro. Sačekajte petnaestak minuta i već ćete vidjeti određene rezultate, no za potpunu promjenu bit će potrebno ispolirati srebro.
To ćete učiniti tako da radite blage, nježne pokrete (najbolje naprijed-nazad) pamučnom krpicom. Poslužit će vam i obična tkanina stare pamučne majice.
4. Pasta za zube
Iako se načelno ne preporučuje, čišćenje pastom za zube može biti vrlo uspješno.
Baš kao i prilikom korištenja deterdženta, važno je da izaberete blagu pastu za zube koja ne sadrži nikakve dodatke. Dakle, to može biti obična bijela pasta na kojoj ne piše da služi izbjeljivanju zubi, nije gel pasta i nema drugih boja u sebi.
Sljedeće što će biti potrebno jest da trljate srebrnu površinu pomoću četkice za zube ili spužvice na koju ste nanijeli pastu za zube. Ukoliko se bojite da ćete oštetiti srebro, možete pokušati i s pamučnom tkaninom.
Kada ste završili, srebro temeljito operite u mlakoj vodi, prebrišite čistom pamučnom krpicom i ostavite da se neko vrijeme dodatno suši na zraku.
5. Alkohol i baby puder
Ova, na prvu neobična, ali izuzetno djelotvorna kombinacija može se pokazati odlično u čišćenju tamnih mrlja na srebrnim površinama.
Sve što je potrebno jest da srebro potopite u smjesu baby pudera (tek toliko da prekrije) i duplo više alkohola te da sve skupa promiješate. To može biti rakija, votka ili drugi jaki alkohol kojeg imate doma.
Ovu smjesu trebalo bi ostaviti preko noći te ujutro isprati mlakom vodom i prebrisati pamučnom krpicom.
Uživajte u dobivenim rezultatima i ne zaboravite ovaj ili druge postupke ponavljati kada god vidite i najmanji znak da vaše srebro tamni.
Budite oprezni i pažljivi!
Isprobavanjem ovih načina došli smo do jednostavnog zaključka, a to je da svi oni imaju zajedničku crtu. Poanta je da, na koji god način čistite srebro, činite to s dozom opreza i nježnosti.
Polirajte s čistom, pamučnom tkaninom i odmah prestanite ukoliko vidite da ne ide u dobrom smjeru. Pokreti obavezno neka budu ,,naprijed-nazad”.
Isto tako, na kraju svakog čišćenja srebro je potrebno isprati mlakom vodom, iako niti hladna neće biti štetna ukoliko ste prethodno sve odradili prema preporukama.
Neki od sastojaka koje smo koristili za ovaj eksperiment nisu preporučljivi od strane stručnjaka, no nama i mnogim drugim ljudima koji su odlučili biti ,,sami svoji majstori” ove metode su radile posao. Upravo zbog toga važno je da budete sigurni da želite riskirati – u suprotnom se obavezno posavjetujte s profesionalcima.
Osim toga, važno je naglasiti da je srebro potrebno redovito čistiti, a ukoliko vam neki od ovih načina ne skinu mrlje iz prvog pokušaja, nemojte odustati.
Moguće je da vaš nakit, novčići ili pribor za jelo od srebra nisu održavani dugo vremena, pa su naslage prljavštine ostale i potrebno im je nekoliko čišćenja da bi se potpuno uklonile.
To ne znači da trebate biti grubi – ponavljajte postupak koliko god je potrebno kako biste dobili željeni rezultat, ali svaki put budite nježni tijekom poliranja.
Mogli biste se iznenaditi konačnim rezultatom, odvažite se pokušati i ne odustajte.
Sretno!
Možda će vas zanimati i ovo:
Kako skinuti silikon na kadi i pločicama
Kako očistiti pločice u kuhinji
Bonus savjeti i trikovi koji pomažu u čišćenju srebra
- Kako biste na pravi način održavali svoje srebro, nikada ga ne odlažite u plastične vrećice! Radije ga umotajte u papir te odložite na sigurno mjesto.
- Guma i srebro se ne vole. Trudite se da gumice ili bilo kakvi drugi materijali od gume ne dolaze u dodir sa srebrom jer će ostaviti mrlje.
- Prije kupanja u bazenu obavezno skinite srebrni nakit jer klor može oštetiti srebro.
- Ako koristite četkicu za zube tijekom čišćenja srebra, koristite onu meku kako biste rizik od oštećenja sveli na minimum.
- Izbjegavajte korištenje parfema i drugih kozmetičkih preparata na područjima na kojima nosite srebro.
- Kada trenirate, također izbjegavajte nošenje nakita zbog znoja koji dolazi u dodir sa srebrnim nakitom.
- Ne perite srebrno posuđe i pribor za jelo u perilici posuđa, jer bi moglo vrlo brzo izgubiti svoj sjaj.
Ostavite feedback: Je li vam ovaj sadržaj bio koristan?