Već smo pisali o razlozima zašto trebate voditi i planirati kućni budžet. A sada donosimo i bitan alat za to.
A činjenica je kako je zapravo najbolji kalkulator kućnog budžeta ustvari Excel tablica koja odlično služi za praćenje i planiranje vaših financija u kućanstvu.
Testirali smo te isprobavali mnoštvo dostupnih tablica za vođenje kućnog i osobnog budžeta, ali ni jedna nam se nije svidjela kao ova koju ćemo vam prezentirati u nastavku.
Molimo da se prvenstveno kratko upoznate s tablicom, pogledate što sadrži i kako se koristi.
Pa krenimo redom.
Zašto nam uopće treba kalkulator i planer, odnosno tablica za kućni budžet?
To je alat koji omogućuje jasno praćenje te evidentiranje prihoda i rashoda, a kako biste vidjeli koliko novca trošite i koliko novca imate na raspolaganju.
Excel tablica za kućni budžet koja sadrži prihode i troškove vam pomaže da jasno uočite gdje se troši novac, a kako biste bolje mogli planirati buduće financije i možda pronaći nove načine za uštedu novca.
S izračunom i kalkulacijom plana kućnog budžeta, možete pratiti sve vaše prihode, uključujući plaću, prihode od investicija ili drugih izvora, te sve vaše rashode, uključujući račune, komunalije tj. režije, hranu, odjeću, zabavu i ostalo.
Excel budžet kalkulator vam omogućuje da vidite koliko novca trošite po svakoj kategoriji i koliko novca imate na raspolaganju za uštedu ili za trošenje u drugim kategorijama.
Korištenje evidencije i kalkulatora kućnog budžeta može vam pomoći da postanete svjesniji vaših financija, što vam može omogućiti da bolje upravljate svojim novcem i planirate svoju financijsku budućnost.
Zašto je to važno?
Pa možda i iz razloga što je nedavno istraživanje Eurostata pokazalo da je čak 46,5% hrvatskih građana u nemogućnosti suočiti se s neočekivanim financijskim izdacima (1).
To nije nimalo ugodan statistički pokazatelj!
Kako se koristi tablica za kućni budžet i godišnji financijski plan
Tablica se sastoji od 4 lista (sheeta):
- Troškovi
- Prihodi
- Ulaganja
- Sažetak
1. Troškovi
U listu troškovi je popis najčešćih kategorija troškova po mjesecima. Upis troškova radite tako da kliknete na + (plus) u ravnini kategorije, te upišete troškove.
2. Prihodi
U listu prihodi upisujete vaše i/ili kućne prihode. Ako nešto nedostaje možete uvijek preimenovati postojeće ili jednostavno umetanjem retka dodati novu kategoriju.
3. Ulaganja
U ovom listu upisujete iznose vaših eventualnih ulaganja
4. Sažetak
Ovo je najbitniji list u kojem imate jasni prikaz svih stavki. U tom listu nemojte ništa mijenjati jer se mogu podaci poremetiti.
Sastoji se od:
Grafičkog prikaza prihoda i troškova
Sažetaka prihoda, troškova i ulaganja
Grafički prikaz prema kategorijama troškova
Preuzimanje (download) tablice za vođenje budžeta
Kao što ste vidjeli tablica je vrlo jednostavna za korištenje, a možete ju preuzeti klikom na ovu poveznicu => Kućni budžet i godišnji financijski plan
Ako ste proučili kratke upute iznad onda nećete imati nikakvih problema u korištenju tablicu.
Želimo istaknuti kako je tablicu kreirala „Tetka“ i dala nam korištenje nakon jednog njezinog predavanja. Svakako preporučujemo da pogledate njezin blog koji ima brojne korisne informacije i da joj se javite u slučaju potrebe – mytetka.com.
I ovo će vam biti zanimljivo:
Evo kako možete sami napraviti osnovnu Excel tablicu za kućni budžet, troškove i režije
Excel tablica za kućni budžet je izrazito korisna i praktična za praćenje svih vaših financija u kućanstvu. Excel vam omogućuje da kreirate tablicu koja će se prilagoditi vašim potrebama i ciljevima.
Ovo su osnovni koraci za izradu Excel tablice za kućni budžet:
Otvorite novu praznu radnu knjigu u programu Excel.
Na prvoj stranici kreirajte zaglavlja za svoju tablicu. U gornjem redu, napišite sljedeća polja: Prihod, Stanarina, Režije, Hrana, Odjeća, Zabava i Ostalo. U drugom redu, napišite mjesečne prihode i troškove za svako polje.
Na drugoj stranici kreirajte tablicu za izračunavanje ukupnog prihoda i rashoda. U gornjem redu, napišite sljedeća polja: Prihod, Troškovi i Razlika. U drugom redu, unesite formule koje će izračunati ukupni prihod, ukupne troškove i razliku između prihoda i troškova.
Na trećoj stranici kreirajte grafikon koji će vizualizirati vaše prihode i rashode. Odaberite vrstu grafikona koja vam najbolje odgovara i dodajte sve potrebne podatke.
Dodajte formatiranje, fontove i boje koje će učiniti vašu tablicu privlačnijom i lakšom za čitanje.
Redovito ažurirajte vašu tablicu i uskladite ju s vašim stvarnim financijskim stanjem.
Takva tablica za kućni budžet vam omogućuje da pratite svoje troškove, režije i financije na jednostavan te efikasan način.
ALI…Nije u vođenju i kalkuliranju budžeta sve! Važna je i financijska pismenost
Svakako imajte na umu da financijska pismenost građana obuhvaća širok raspon financijskih znanja i vještina. Ustvari vođenje tablica kućnog budžeta je samo jedan manji dio u svemu tome.
Važni su i sljedeći elementi financijske pismenosti:
- Razumijevanje osnova osobnih financija – to uključuje razumijevanje različitih vrsta prihoda i rashoda, izrade proračuna i upravljanje dugovima. Svi trebamo znati kako koristiti bankovne račune, kreditne kartice i druge financijske proizvode, a da bismo maksimizirali svoje prihode i smanjili svoje rashode.
- Investiranje – Trebamo i biti upoznati s osnovama investiranja te različitim vrsta investicijskih proizvoda, poput zlata, dionica, obveznica ili fondova. Također bismo trebali znati osnovne informacije kako izračunati povrat na štednju, investiciju i upravljati rizikom.
- Planiranje za mirovinu – Trebamo razumjeti važnost planiranja za mirovinu i kako stvoriti financijski plan koji će nam omogućiti ugodnu mirovinu.
- Osiguranje – Važno je i znati kako osigurati svoju imovinu ili zaštititi se od neočekivanih događaja poput nesreća i bolesti.
- Porezi – Znati osnove poreznog sustava i kako ga maksimalno iskoristiti.
- Financijske prijevare i zaštita od krađe identiteta – Moramo biti svjesni financijskih prijevara i kako se zaštititi od krađe identiteta ili financijskih prijevara.
Smatramo potrebnim naglasiti da su svi ovi elementi ključni za osnovnu financijsku pismenost i educiranost građana. Uz to, važno je kontinuirano educirati se o financijskim pojmovima i terminima kako bismo još bolje razumjeli vlastite financije i donosili informirane odluke o svojim novčanim sredstvima.
Preuzimanje tablice, odnosno kalkulatora samo je jedan mali korak.
Pobrinite se da koračate stalno, da stalno napredujete u razumijevanju financija jer ćete tako lakše kontrolirati i vaš kućni budžet, odnosno barem znati što to evidentirate u raznim tablicama i kako to najbolje iskoristiti.
Ostavite feedback: Je li vam ovaj sadržaj bio koristan?