Ovdje možete odmah precizno testirati brzinu vašeg interneta, ADSL priključka, WIFI konekcije, 4G ili 5G mobilne mreže operatera ili optičke mreže.
Kliknite na “GO” i provjerite rezultat na najboljem Ookla speedtestu!
Prilikom ugovaranja usluga kod tvrtki kao što su Hrvatski Telekom, Telemach (bivši Tele2) ili A1 (bivši Vip) vjerojatno je najvažnija stavka internet.
U ponudi imaju razne pakete, a oni bazični su vezani uz internet i telefon ili uz njih postoji još neka dodatna stavka poput televizije (npr. MAXtv kod HT-a), određenog uređaja ili nekog streaming servisa.
Iste ponude često imaju navedene karakteristike internet veze, a osnovna stavka je njena brzina.
Obično su navedene informacije o maksimalnim vrijednostima brzine interneta i o njima ovisi koliko će kvalitetna biti ukupna usluga.
Upravo bi zbog toga trebali znati na koji se način može izmjeriti brzina interneta.
Ukratko:
- ✅ Brzina interneta može se jednostavno izmjeriti putem online servisa kao što su Ookla Speedtest, Fast.com i SpeedOf.Me
- ✅ Brzina interneta odnosi se na brzinu s kojom podaci putuju s web servera do uređaja korisnika i mjeri se u megabitima po sekundi (Mbps)
- ✅ Mnogi faktori mogu utjecati na brzinu interneta, uključujući vrstu i kvalitetu internetske veze, broj uređaja spojenih na mrežu, kvalitetu i starost kabela, te pružatelja internetskih usluga.
Kako mjeriti brzinu interneta?
Najjednostavniji način za mjerenje brzine interneta je korištenje nekog od dostupnih online servisa.
Na izboru imate njihov veliki broj, no mi ćemo izdvojiti tri najpopularnija:
Ookla Speedtest radi testiranja direktno u web pregledniku pa ga ne morate preuzimati kao program ili aplikaciju.
Postupak mjerenja brzine interneta na Ookla Speedtestu:
- Otvorite web preglednik: Bilo koji moderni web preglednik će poslužiti, kao što su Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari ili Microsoft Edge.
- Posjetite službenu stranicu: U adresnoj traci upišite “www.speedtest.net” i pritisnite Enter.
- Početna stranica: Nakon što se stranica učita, vidjet ćete veliki gumb u sredini ekrana s natpisom „Go“.
- Pokrenite test: Kliknite na gumb „GO“. Testiranje će automatski započeti, a prvo će se mjeriti ping (vrijeme odziva), zatim brzina preuzimanja (download) i na kraju brzina slanja (upload).
- Rezultati testa: Nakon što se test završi, na ekranu će se prikazati vaša brzina preuzimanja, brzina slanja i ping. Ovi rezultati daju uvid u kvalitetu i brzinu vaše internet veze.
- Detalji o testu: Ako želite više informacija o vašem testu, kliknite na “Detalji rezultata” ili sličnu opciju. Ovdje možete vidjeti informacije kao što su poslužitelj na kojem je testiranje provedeno, datum i vrijeme testiranja, IP adresa i druge tehničke detalje.
- Ponovite test ako je potrebno: Ako sumnjate u rezultate ili želite provjeriti stabilnost veze, slobodno ponovite test nekoliko puta.
Savjet stručnjaka: Za najpreciznije rezultate, preporučuje se da za vrijeme testiranja ne koristite internet za druge aktivnosti, kao što su gledanje videa, preuzimanje datoteka ili igranje online igara. Također, ako koristite Wi-Fi, pokušajte biti što bliže odašiljaču signala ili razmotrite korištenje žične veze za testiranje.
Fast.com funkcionira na vrlo sličan način i morate samo doći na njegovu web stranicu te će se automatski početi mjeriti vaša internet brzina.
SpeedOf.Me je zanimljiv jer donosi graf u stvarnom vremenu koji prikazuje fluktuacije vaše internet brzine dok se provodilo mjerenje. Također pruža mogućnost uvida u povijest vaših testiranja kako bi mogli napraviti usporedbe.
U nastavku ćemo opisati postupak mjerenja brzine interneta na Ookla Speedtestu.
Dodatne informacije o mjerenje brzine interneta – Ookla Speedtest
Kao što smo već opisali dolaskom na službenu web stranicu imate mogućnost izravnog mjerenja brzine interneta. Trebate samo pritisnuti gumb „GO“ i provest će se analiza brzine koja traje otprilike 20 sekundi.
Kada dobijete rezultate, moći ćete primijetiti dvije vrijednosti: Download i Upload.
Ovdje se zapravo radi o prikazu brzine vašeg interneta kod preuzimanja i učitavanja.
Zašto su one važne?
Brzina preuzimanja okarakterizirat će brzinu vaše internet veze prilikom gledanja nekog od streaming servisa ili skidanja određenog sadržaja.
Brzina učitavanja odnosi se na situacije kada šaljete određene podatke, fotografije, video, kad radite sigurnosne kopije ili u slučaju da prebacujete podatke na neki od servisa u oblaku kao što su Google Drive ili One Drive.
Još jedan element analize je i vrijednost pod nazivom Ping. Radi se o prikazu latencije koja je važna za kvalitetu internet brzine.
Dobra ideja je proučiti dostupne upute o mjerenju brzine interneta na Ookla Speedtestu te znati kako se latencija odnosi na vremenski period koji treba kako bi se podatak/informacija razmijenila između primatelja i pošiljatelja.
Vrijednosti Pinga ispod 20 su dobre, a one iznad 150 su vrlo problematične i ovdje se radi o smetnjama koje značajno utječu na brzinu interneta.
Kako bi vam mjerenja bila čim točnija, preporučuje se da napravite više testova.
Rezultati će biti pouzdani ako utvrdite da se među rezultatima testiranja javila razlika u maksimumu od 5 do 10 Mbps. U suprotnom, neće se raditi o mjerenju koje je dalo ispravne podatke.
Što je brzina interneta?
Brzina interneta odnosi se na brzinu s kojom podaci ili sadržaj putuju s web servera do vašeg računala, tableta ili pametnog telefona. Ona se mjeru u megabitima po sekundi (oznaka – Mbps) (4).
Postoje dvije kategorije brzine interneta:
- brzina preuzimanja sadržaja
- brzina učitavanja sadržaja.
Važno je znati razliku među ovim kategorijama.
Brzina preuzimanja sadržaja odnosi se na digitalni sadržaj koji se prenosi s interneta na vaše računalo. Brzina učitavanja sadržaja odnosi se na prijenos sadržaja s vašeg računala na internet.
Iako će podatak o brzini vašeg interneta uvijek obuhvaćati generalnu vrijednost koja se odnosi i na preuzeti i na učitani sadržaj, treba biti svjestan ove podjele jer svakako se ne radi o istim postupcima.
Neke korisnike možda zbunjuje termin „Bandwith“ koji se ponekad greškom poistovjećuje s brzinom interneta.
Portal RTL.hr u članku je izvrsno naveo kako je Bandwith „količina podataka koja u točno definiranom vremenu treba biti prenesena preko interneta“ (5). Mjeri se u gigabajtima.
Razlika je u činjenici što Bandwith mjeri koliko se podataka primi u sekundi, a brzina interneta definira koliko se brzo isti podaci primaju ili preuzimaju.
Što je brza, a što spora internet veza?
Prije postupka mjerenja brzine interneta moramo znati definirati vrijednosti. Koje su vrijednosti za spori, a koje za brzi internet?
Portal Index.hr donio je zanimljivo istraživanje od prošle godine u kojem se navode dobiveni rezultati brzine interneta u Hrvatskoj (6).
Rezultati su različiti, ovisno o odrednicama mjerenja, no pogledamo li medijalnu brzinu interneta, vidjet ćemo da ona iznosi 76.64 Mpbs.
Istraživanje portala Bug.hr navelo je podatak o brzini interneta u Hrvatskoj od 47,5 Mbps tijekom pandemijskog razdoblja (7).
Dakle, posrijedi su različite kalkulacije koje donose i drugačije vrijednosti, no pravi pokazatelj vaše brzine interneta je mjerenje koje ćete sami obaviti.
Jednostavno je teško uzeti prosječne vrijednosti brzine interneta kao relevantne jer to ovisi o mnogo faktora kao što su, na primjer, infrastruktura ili lokacija vašeg doma.
U nastavku smo razlučili brzine internet veze po grupama:
- 1-3 Mbps – dovoljna brzina za web surfanje, korištenje e-maila i uobičajene online aktivnosti
- 3-4 Mbps – minimum za standardni video streaming kao što je Netflix
- 5-10 Mbps – preporučena brzina za mogućnost konzumiranja HD sadržaja
- 10-20 Mbps – minimalna brzina za konzistentno i pouzdano internet iskustvo
- 20 Mbps i više – kućanstva s većim brojem uređaja (računala, tableti, pametni telefoni, ostali pametni uređaji) i većim brojem korisnika definitivno moraju ciljati na ovaj minimum.
Važno je razumjeti koliku minimalnu brzinu iziskuju određene online aktivnosti. PCChip u svojem članku detaljno pojašnjava koje se brzine preporučuju kod preuzimanja ili učitavanja sadržaja (5).
Što utječe na brzinu interneta?
Postoje mnogobrojni faktori koji će utjecati na brzinu vašeg interneta. Ovdje se zaista može ići u detalje, no navest ćemo one koji će običnim korisnicima biti relevantni.
- Kvaliteta i vrsta internetske veze: Ako koristite DSL vezu, možda nećete postići brzine koje biste postigli s optičkom ili kabelskom vezom. Također, mobilne mreže (3G, 4G, 5G) mogu imati varijacije u brzinama ovisno o pokrivenosti i zagušenju mreže.
- Broj uređaja spojenih na mrežu: Ako imate mnogo uređaja spojenih na istu mrežu koji istovremeno koriste internet (gledanje videa, preuzimanje datoteka, igranje igara), to može usporiti vašu vezu.
- Softverska ažuriranja: Ako vaš uređaj preuzima velika softverska ažuriranja, to može privremeno usporiti vašu internetsku vezu.
- Interferencija s drugim bežičnim uređajima: Ako koristite Wi-Fi, drugi bežični uređaji u blizini, kao što su bežični telefoni ili mikrovalne pećnice, mogu uzrokovati interferenciju i smanjiti brzinu veze.
- Kvaliteta i starost kabela: Ako koristite starije ili oštećene kabele za povezivanje s internetom, to može smanjiti brzinu vaše veze.
- Pružatelj internetskih usluga (ISP): Vaš ISP može imati ograničenja brzine, posebno tijekom vršnih sati kada mnogo korisnika koristi mrežu. Također, neki ISP-ovi mogu namjerno usporavati (ili “gušiti”) određene vrste prometa.
- VPN i proxy serveri: Ako koristite VPN ili proxy server, to može dodatno usporiti vašu internetsku vezu zbog dodatnog šifriranja i usmjeravanja prometa kroz dodatne servere.
Uz navedeno na brzinu interneta mogu utjecati i:
- hardver uređaja s kojim se spajate na internet
- zaraženost uređaja malwareom
- model routera (usmjerivača) i njegova lokacija
- serveri stranica na internetu koje posjećujete
- operativni sustavi i web preglednici koje koristite.
Ovi elementi vrlo su važni za internetsku vezu i svaki od njih imat će neki svoj utjecaj koji će u konačnici biti važan prilikom određivanje brzine.
Pročitajte još i ovo:
- Vraćanje mobitela na tvorničke postavke
- Prvo računalo na svijetu
- Optički kabel
- Koji su najbrži vlakovi na svijetu
- Brzina zvuka
Što možemo zaključiti iz mjerenja brzine interneta?
Pružatelji usluga interneta u svojim paketima obećavaju granične vrijednosti brzine vaše internetske veze koje ujedno znače i maksimalne brzine.
Mnogo puta se na taj način korisnici nastoje privući s obećanjima o brzom internetu, no pravo testiranje ovih vrijednosti morali bi provesti sami.
Na raspolaganju imate veliki broj servisa na internetu, a u ovom tekstu izdvojena su tri najpopularnija.
Kao korisnik obratite pozornost na razliku između brzine preuzimanja i učitavanja sadržaja (jer se radi o različitim kategorijama) te razlikujte brzinu interneta i Bandwith jer se s njima mjere različite stvari.
Dobivene rezultate brzine usporedite s informacijama koje su vezane uz paket interneta koji plaćate.
Najčešća pitanja i odgovori
Kako mogu izmjeriti brzinu svog interneta?
Najjednostavniji način za mjerenje brzine interneta je korištenje online servisa kao što su Ookla Speedtest, Fast.com ili SpeedOf.Me. Posjetite njihove web stranice i slijedite upute za testiranje.
Zašto je važno mjeriti brzinu interneta?
Mjerenjem brzine interneta možete provjeriti da li pružatelj usluga ispunjava obećane brzine i također identificirati moguće probleme s vašom mrežnom vezom.
Što znače vrijednosti Download i Upload prilikom mjerenja brzine?
“Download” predstavlja brzinu preuzimanja podataka s interneta na vaš uređaj, dok “Upload” predstavlja brzinu slanja podataka s vašeg uređaja na internet.
Što je Ping i zašto je važan?
Ping predstavlja vrijeme odziva mreže i mjeri se u milisekundama. Niska vrijednost Pinga ukazuje na brzu i stabilnu vezu, dok visoka vrijednost može ukazivati na probleme s mrežom.
Kako faktori poput hardvera ili lokacije routera utječu na brzinu interneta?
Stariji hardver može ograničiti brzinu interneta. Lokacija routera također može utjecati, posebno ako koristite Wi-Fi. Prepreke poput zidova mogu smanjiti signal i brzinu.
Što je Bandwidth i kako se razlikuje od brzine interneta?
Bandwidth se odnosi na količinu podataka koja može proći kroz mrežu u određenom vremenskom razdoblju, dok brzina interneta određuje koliko brzo ti podaci putuju.
Kako mogu poboljšati brzinu svog interneta?
Postoji nekoliko načina: koristite žičnu vezu umjesto Wi-Fi-a, približite se routeru, ažurirajte firmware routera, izbjegavajte mrežne gužve koristeći internet izvan vršnih sati ili razmislite o nadogradnji vašeg internetskog paketa.
Je li brzina koju mi pružatelj usluga obećava stvarna brzina koju ću dobiti?
Ne nužno. Obećane brzine su često maksimalne brzine koje možete očekivati. Stvarna brzina može varirati ovisno o mnogim faktorima, uključujući gužvu na mreži i kvalitetu vaše kućne mreže.
Što znači kada moj pružatelj usluga spominje “do” određene brzine?
To znači da možete očekivati brzine “do” te maksimalne vrijednosti, ali ne garantira da ćete uvijek postići tu brzinu.
Ostavite feedback: Je li vam ovaj sadržaj bio koristan?