Početna Posao Otvaranje OPG-a: kako ga otvoriti, koji su uvjeti za otvaranje, može li se uz posao imati i OPG?
Posao

Otvaranje OPG-a: kako ga otvoriti, koji su uvjeti za otvaranje, može li se uz posao imati i OPG?

Podijeli
obiteljski poljoprivrednik
Podijeli

OPG (obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo) je organizacijski oblik gospodarskog subjekta poljoprivrednika fizičke osobe koji radi stvaranja dohotka samostalno i trajno obavlja djelatnost poljoprivrede i s njom povezane dopunske djelatnosti, a temelji se na korištenju vlastitih i/ili unajmljenih proizvodnih resursa te na radu, znanju i vještinama članova obitelji.

 

9 koraka za otvaranje vlastitog OPG-a

Otvaranje OPG-a u Hrvatskoj ima namjenu omogućiti pojedincima, odnosno obiteljima bavljenje poljoprivrednom proizvodnjom ili drugim sličnim djelatnostima (1).

Otvaranje OPG-a može se jednostavno prikazati u sljedećih 9 koraka:

  1. ✅ Otvaranje žiro računa – Najprije je potrebno otvoriti žiro račun za fizičku ili pravnu osobu koji glasi na nositelja OPG-a.
  2. ✅ Podnošenje Zahtjeva za upis u Upisnik – Nositelj OPG-a mora podnijeti Zahtjev za upis u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava u uredu APPRRR (Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju). Upisnik OPG-ova je javna službena evidencija u elektroničkom obliku koja sadržava vjerodostojne i ažurirane podatke o fizičkim osobama u organizacijskom obliku OPG-a.
  3. ✅ Prijava u poreznoj upravi – potrebno je obaviti prijavu u registar poreznih obveznika, odnosno obveznika poreza na dohodak (u slučaju da je primjenjivo).
  4. ✅ Izrada pečata u trenutku upisa u Registar poreznih obveznika.
  5. ✅ Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje s ciljem registracije početka osiguranja obveznika.
  6. ✅ Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje s ciljem registracije početka osiguranja obveznika.
  7. ✅ APPRRR (Agencija za plaćanje u poljoprivredi) izdaje Rješenje o upisu u Upisnik PG te dodjeljuje jedinstveni matični identifikacijski broj – MIBPG, a nositelj i članovi dobivaju iskaznicu OPG-a koja vrijedi uz osobnu iskaznicu.
  8. ✅ Odabir knjigovodstvenog servisa – nije obvezno, ali je svakako preporučljivo odabrati knjigovodstveni servis te tako voditi računa o financijskim transakcijama i evidenciji istih.
  9. ✅ Praćenje zakonodavnih promjena – Potrebno je redovito pratiti zakonodavne promjene koje se odnose na poljoprivredu kako biste radili u skladu s propisima.

 

Što se upisuje u Upisnik OPG-ova?

U Upisnik OPG-ova potrebno je upisati:

  • naziv, sjedište i status OPG-a
  • nositelja OPG-a, kao i sve članove OPG-a koji obavljaju gospodarsku djelatnost poljoprivrede kao jedino ili glavno zanimanje ili su nositelji dopunskih djelatnosti
  • sve vlastite ili unajmljene proizvodne resurse kojima raspolažu nositelj OPG-a i/ili članovi OPG-a temeljem vlasništva, posjeda, suglasnosti ili ugovornog odnosa
  • izdvojene pogone/proizvodne jedinice
  • dopunske djelatnosti
  • ostale obavezne podatke (osobni identifikacijski broj (OIB) i žiro račun nositelja OPG-a, matični identifikacijski broj poljoprivrednog gospodarstva (MIBPG) OPG-a, kontakti).

 

Koji su dokumenti potrebni za upis u Upisnik OPG-ova?

Kako biste podnijeli Zahtjev za upis u Upisnik OPG-ova, potrebno je pripremiti sljedeću dokumentaciju:

  • preslika osobne iskaznice nositelja/privremenog nositelja OPG-a
  • preslike osobnih iskaznica članova OPG-a
  • izjava članova OPG-a o odabiru nositelja
  • potvrda obveznika PDV-a/poreza na dohodak/poreza na dobit
  • dokaz o razvrstavanju poslovnih subjekata prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti
  • preslika ugovora o otvaranju žiro-računa nositelja
  • obavijest Financijske agencije (FINA) uplatitelju o otvaranju zaštićenog računa
  • posjedovni list vlasnika i ovlaštenika svih prijavljenih katastarskih čestica (ako postoji)
  • izvadak iz katastra
  • preslika ugovora o zakupu/plodouživanju/koncesiji
  • ortački ugovor (dostavlja zajednički OPG)
  • dokaz/izjava o posjedovanju i korištenju poljoprivredne mehanizacije
  • dokaz o lokaciji izdvojenih pogona/proizvodnih jedinica
  • dokaz o posjedovanju propisane dokumentacije za obavljanje dopunske djelatnosti
  • preslika dokumenata o svim postojećim upisima OPG-a (ako postoje upisi).

Koje djelatnosti može obavljati OPG?

Prema Zakonu o OPG-u, OPG može obavljati sljedeće djelatnosti:

1. Djelatnost poljoprivrede

Poljoprivreda je osnovna djelatnost OPG-a koja obuhvaća bilinogojstvo, stočarstvo i s njima povezane uslužne djelatnosti u skladu sa skupinama 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5 i 01.6 NKD-a.

2. Pomoćne djelatnosti u poljoprivredi

Kada govorimo o pomoćnim djelatnostima u poljoprivredi, važno je znati da one podrazumijevaju  obradu i održavanje zemljišta, uzgoj, žetvu ili berbu bilja, držanje i/ili uzgoj te korištenje stoke. Pored toga, pomoćne djelatnosti obuhvaćaju i prateće uslužne djelatnosti, uključujući pripremu, pakiranje, transport, skladištenje i/ili promet tih proizvoda te usluživanje i iznajmljivanje.

3. Dopunske djelatnosti na OPG-u

Dopunske djelatnosti OPG-a uključuju proizvodnju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na OPG-u, proizvodnju neprehrambenih proizvoda  i predmeta opće uporabe na OPG-u, pružanje ugostiteljskih, turističkih i ostalih usluga na OPG-u, kao i pružanje ostalih sadržaja i aktivnosti na OPG-u.

 

Koji su uvjeti obavljanja djelatnosti poljoprivrede u organizacijskom obliku OPG-a?

Glavni uvjet za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede i dopunskih djelatnosti u organizacijskom obliku OPG-a je upravo raspolaganje proizvodnim resursima koji su potrebni za obavljanje bilinogojstva i/ili stočarstva i s njima povezanih uslužnih djelatnosti, ali i obavljanje upisanih dopunskih djelatnosti te korištenje stručnih znanja i vještina ako su propisani za pojedinu djelatnost.

 

Što se uopće smatra proizvodnim resursom?

Proizvodnim resursima smatraju se: zemljište, nasadi, stoka, zgrade za stoku, pomoćne zgrade, skladišta, objekti za proizvodnju u zaštićenom prostoru, objekti s opremom za čuvanje, skladištenje, preradu i pakiranje, objekti za boravak i usluge, izdvojeni pogoni, poljoprivredna mehanizacija, priključni, radni i drugi strojevi, uređaji, alati i oprema, transportna sredstva, rad, stručna znanja i vještine te stambene prostorije u kojima se obavlja pojedina gospodarska djelatnost.

Dobro je znati i da proizvodni resursi za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede mogu biti u vlasništvu, posjedu, zakupu, koncesiji, najmu ili korištenju nositelja OPG-a i/ili članova određenog OPG-a.

 

Tko sve može biti nositelj OPG-a?

Nositelj OPG-a je fizička osoba, odnosno član OPG-a koja se vodi kao odgovorna osoba, a biraju ga sami članovi OPG-a.

Osoba može gospodarsku djelatnost poljoprivrede i s njom povezane dopunske djelatnosti na OPG-u obavljati samostalno ili kao poslodavac.

Vrlo je bitno znati da nositelj OPG-a mora biti punoljetna i poslovno sposobna osoba te ne može biti osoba koja istodobno ima prijavljen obrt za obavljanje poljoprivredne djelatnosti.

Također je dobro znati da nositelj OPG-a ne može biti član u nekom drugom OPG-u te da nositelj OPG-a može biti nositelj samo u jednom OPG-u.

 

Može li zaposlena osoba biti nositelj OPG-a?

Uz posao možete bez problema imati i OPG.

Za zaposlenu osobu nema zapreka da bude nositelj OPG-a ako ona zadovoljava opće uvjete iz Zakona.

 

Što mora sadržavati naziv samog OPG-a?

Naziv OPG-a predstavlja ime pod kojim OPG posluje i pod kojim sudjeluje u pravnom prometu, a vodi se u Upisniku OPG-ova.

Sami naziv OPG-a sadržava ime koje ste dali svom OPG-u te ime i prezime nositelja OPG-a, sjedište OPG-a, ali može sadržavati i posebne oznake. Obavezno mora biti na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu, no smije sadržavati pojedine riječi na stranom ili mrtvom jeziku, kao i arapske brojeve.

Ono što je važno jest da dijelovi naziva ne smiju biti takvi da stvaraju zabunu u kontekstu obavljanja djelatnosti OPG-a ili da vrijeđaju prava intelektualnog vlasništva ili prava drugih ljudi.

💡 VAŽNO

Naziv OPG-a ne smije sadržavati imena, grbove, zastave ni druge državne ambleme drugih država ili međunarodnih (međudržavnih) organizacija.

 

Što smo naučili?

Nakon što ste definirali vrstu poljoprivredne djelatnosti koju želite obavljati te razmislili o veličini i lokaciji OPG-a koji planirate otvoriti, vrijeme je da prikupite svu potrebnu dokumentaciju i podnesete Zahtjev za upis u Upisnik OPG-ova.

Sad kada znate sve važne informacije koje će vam trebati prilikom otvaranja OPG-a, preostaje vam samo odvažiti se i napraviti prvi korak.

Želimo vam puno sreće i samo hrabro!

 

Najčešća pitanja korisnika


Što je OPG?

OPG (obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo) je organizacijski oblik gospodarskog subjekta poljoprivrednika fizičke osobe koji radi stvaranja dohotka samostalno i trajno obavlja djelatnost poljoprivrede

Koje djelatnosti može obavljati OPG?

OPG može obavljati djelatnost poljoprivrede, pomoćne djelatnosti u poljoprivredi te dopunske djelatnosti na OPG-u.

Tko sve može biti nositelj OPG-a?

Nositelj OPG-a je fizička osoba, član OPG-a koja se vodi kao odgovorna osoba, a biraju ga sami članovi OPG-a. Osoba može gospodarsku djelatnost poljoprivrede i s njom povezane dopunske djelatnosti na OPG-u obavljati samostalno ili kao poslodavac.

Što mora sadržavati naziv samog OPG-a?

Naziv OPG-a sadržava ime koje ste dali OPG-u te ime i prezime nositelja OPG-a, sjedište OPG-a, ali može sadržavati i posebne oznake.

Može li se uz posao imati i OPG?

Za zaposlenu osobu nema zapreka da bude nositelj OPG-a ako ona zadovoljava opće uvjete iz Zakona.

Podijeli

4 Komentari

    • Poštovani g. Branko, najbolje je da se obratite knjigovođi i/ili poreznom savjetniku iz Vaše nadležne porezne ispostave. Oni će Vam dati točne informacije koje ovisne o vrsti obrta prihodima, zatim što planirate s OPG-om i drugim informacijama.

  • Poštovani, za otvaranje OPG-a , je li nužno imati zemljište ( posjedovni list, ugovor o plodouživanja ), ili mse može otvoriti opg i bez tog resursa.

    • Poštovana,

      Zakon o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (NN, br. 29/18, 32/19 i 18/23) opisuje uvjete za obavljanje gosp. djelatnosti poljoprivrede i izravno s njom povezanih dopunskih djelatnosti. Upisivanje u Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava odrađuje se prema Zakonu o OPG-u i njegovim provedbenim propisom “Pravilnikom o Upisniku obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava” (NN, broj 80/23).

      Članak 11. Zakona o OPG-u propisuje kako je uvjet za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede u OPG-u posjedovanje i korištenje proizvodnih resursa u poljoprivredi, i to zemljišta za bilinogojstvo odnosno posjedovanje stoke za stočarstvo. U Upisnik osim zemljišta upisuju se stoka i nasadi, zgrade za stoku, pomoćne zgrade, skladište, objekti za proizvodnju u zaštićenom prostoru, objekti s opremom za čuvanje, skladištenje, preradu i pakiranje poljoprivrednih proizvoda, objekti za prodaju, objekti za boravak i usluge, poljoprivredna mehanizacija, priključni, radni i drugi strojevi, uređaji, alati i oprema, transportna sredstva, rad, stručna znanja i vještine. Svi navedeni proizvodni resursi mogu biti u vlasništvu ili u posjedu ili u zakupu ili u koncesiji ili u najmu, odnosno korištenju nositelja tog OPG-a i/ili članova OPG-a.

      Prema navedenom, ako ne zadovoljavate te uvjete onda ne biste imali ni mogućnost upisa u Upisnik OPG-a.

      No, predlažemo da točne informacije o proceduri, pravima i obvezama potražite kod Ministarstva poljoprivrede https://poljoprivreda.gov.hr/istaknute-teme/poljoprivreda-173/poljoprivredna-politika/obiteljska-poljoprivredna-gospodarstva/pitanja-i-odgovori/1322.

Odgovori

Prije komentiranja pročitajte Pravila komentiranja i propise unutar čl. 94 Zakona o elektroničkim medijima.

Slični članci

Može li se uplatiti novac na zaštićeni račun?

Prema važećim zakonskim propisima, uplata novca na zaštićeni račun može se izvršiti,...

Kako napraviti plan štednje?

Da biste napravili zaista efektivan plan štednje, prvo je potrebno odrediti jasne...

Kako provjeriti radni staž preko interneta?

U Hrvatskoj možete provjeriti svoj radni staž online putem službenih digitalnih servisa....

Znate li kako se računaju dani bolovanja u Hrvatskoj?

U Hrvatskoj, dani bolovanja i njihovo obračunavanje regulirani su Zakonom o zdravstvenom...

Koliko se novca smije nositi preko granice? Imamo odgovor i pojašnjenje

Kada prelazite granicu Hrvatske, možete nositi ili unositi gotovinu u iznosu do...

Kako provjeriti braniteljske dionice?

Članak 131. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata definira pravo na...

Evo kako uštedjeti novac od plaće

Da biste uštedjeli novac od plaće, ključno je postaviti realan mjesečni proračun...

Je li srednja škola obavezna u Hrvatskoj?

U Hrvatskoj, srednjoškolsko obrazovanje nije zakonski obavezno, no predstavlja važan korak u...