Otvaranje OPG-a: kako ga otvoriti, koji su uvjeti za otvaranje, može li se uz posao imati i OPG?

obiteljski poljoprivrednik

OPG (obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo) je organizacijski oblik gospodarskog subjekta poljoprivrednika fizičke osobe koji radi stvaranja dohotka samostalno i trajno obavlja djelatnost poljoprivrede i s njom povezane dopunske djelatnosti, a temelji se na korištenju vlastitih i/ili unajmljenih proizvodnih resursa te na radu, znanju i vještinama članova obitelji.

 

9 koraka za otvaranje vlastitog OPG-a

Otvaranje OPG-a u Hrvatskoj ima namjenu omogućiti pojedincima, odnosno obiteljima bavljenje poljoprivrednom proizvodnjom ili drugim sličnim djelatnostima (1).

Otvaranje OPG-a može se jednostavno prikazati u sljedećih 9 koraka:

  1. ✅ Otvaranje žiro računa – Najprije je potrebno otvoriti žiro račun za fizičku ili pravnu osobu koji glasi na nositelja OPG-a.
  2. ✅ Podnošenje Zahtjeva za upis u Upisnik – Nositelj OPG-a mora podnijeti Zahtjev za upis u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava u uredu APPRRR (Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju). Upisnik OPG-ova je javna službena evidencija u elektroničkom obliku koja sadržava vjerodostojne i ažurirane podatke o fizičkim osobama u organizacijskom obliku OPG-a.
  3. ✅ Prijava u poreznoj upravi – potrebno je obaviti prijavu u registar poreznih obveznika, odnosno obveznika poreza na dohodak (u slučaju da je primjenjivo).
  4. ✅ Izrada pečata u trenutku upisa u Registar poreznih obveznika.
  5. ✅ Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje s ciljem registracije početka osiguranja obveznika.
  6. ✅ Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje s ciljem registracije početka osiguranja obveznika.
  7. ✅ APPRRR (Agencija za plaćanje u poljoprivredi) izdaje Rješenje o upisu u Upisnik PG te dodjeljuje jedinstveni matični identifikacijski broj – MIBPG, a nositelj i članovi dobivaju iskaznicu OPG-a koja vrijedi uz osobnu iskaznicu.
  8. ✅ Odabir knjigovodstvenog servisa – nije obvezno, ali je svakako preporučljivo odabrati knjigovodstveni servis te tako voditi računa o financijskim transakcijama i evidenciji istih.
  9. ✅ Praćenje zakonodavnih promjena – Potrebno je redovito pratiti zakonodavne promjene koje se odnose na poljoprivredu kako biste radili u skladu s propisima.

 

Što se upisuje u Upisnik OPG-ova?

U Upisnik OPG-ova potrebno je upisati:

  • naziv, sjedište i status OPG-a
  • nositelja OPG-a, kao i sve članove OPG-a koji obavljaju gospodarsku djelatnost poljoprivrede kao jedino ili glavno zanimanje ili su nositelji dopunskih djelatnosti
  • sve vlastite ili unajmljene proizvodne resurse kojima raspolažu nositelj OPG-a i/ili članovi OPG-a temeljem vlasništva, posjeda, suglasnosti ili ugovornog odnosa
  • izdvojene pogone/proizvodne jedinice
  • dopunske djelatnosti
  • ostale obavezne podatke (osobni identifikacijski broj (OIB) i žiro račun nositelja OPG-a, matični identifikacijski broj poljoprivrednog gospodarstva (MIBPG) OPG-a, kontakti).

 

Koji su dokumenti potrebni za upis u Upisnik OPG-ova?

Kako biste podnijeli Zahtjev za upis u Upisnik OPG-ova, potrebno je pripremiti sljedeću dokumentaciju:

  • preslika osobne iskaznice nositelja/privremenog nositelja OPG-a
  • preslike osobnih iskaznica članova OPG-a
  • izjava članova OPG-a o odabiru nositelja
  • potvrda obveznika PDV-a/poreza na dohodak/poreza na dobit
  • dokaz o razvrstavanju poslovnih subjekata prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti
  • preslika ugovora o otvaranju žiro-računa nositelja
  • obavijest Financijske agencije (FINA) uplatitelju o otvaranju zaštićenog računa
  • posjedovni list vlasnika i ovlaštenika svih prijavljenih katastarskih čestica (ako postoji)
  • izvadak iz katastra
  • preslika ugovora o zakupu/plodouživanju/koncesiji
  • ortački ugovor (dostavlja zajednički OPG)
  • dokaz/izjava o posjedovanju i korištenju poljoprivredne mehanizacije
  • dokaz o lokaciji izdvojenih pogona/proizvodnih jedinica
  • dokaz o posjedovanju propisane dokumentacije za obavljanje dopunske djelatnosti
  • preslika dokumenata o svim postojećim upisima OPG-a (ako postoje upisi).

Koje djelatnosti može obavljati OPG?

Prema Zakonu o OPG-u, OPG može obavljati sljedeće djelatnosti:

1. Djelatnost poljoprivrede

Poljoprivreda je osnovna djelatnost OPG-a koja obuhvaća bilinogojstvo, stočarstvo i s njima povezane uslužne djelatnosti u skladu sa skupinama 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5 i 01.6 NKD-a.

2. Pomoćne djelatnosti u poljoprivredi

Kada govorimo o pomoćnim djelatnostima u poljoprivredi, važno je znati da one podrazumijevaju  obradu i održavanje zemljišta, uzgoj, žetvu ili berbu bilja, držanje i/ili uzgoj te korištenje stoke. Pored toga, pomoćne djelatnosti obuhvaćaju i prateće uslužne djelatnosti, uključujući pripremu, pakiranje, transport, skladištenje i/ili promet tih proizvoda te usluživanje i iznajmljivanje.

3. Dopunske djelatnosti na OPG-u

Dopunske djelatnosti OPG-a uključuju proizvodnju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na OPG-u, proizvodnju neprehrambenih proizvoda  i predmeta opće uporabe na OPG-u, pružanje ugostiteljskih, turističkih i ostalih usluga na OPG-u, kao i pružanje ostalih sadržaja i aktivnosti na OPG-u.

 

Koji su uvjeti obavljanja djelatnosti poljoprivrede u organizacijskom obliku OPG-a?

Glavni uvjet za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede i dopunskih djelatnosti u organizacijskom obliku OPG-a je upravo raspolaganje proizvodnim resursima koji su potrebni za obavljanje bilinogojstva i/ili stočarstva i s njima povezanih uslužnih djelatnosti, ali i obavljanje upisanih dopunskih djelatnosti te korištenje stručnih znanja i vještina ako su propisani za pojedinu djelatnost.

 

Što se uopće smatra proizvodnim resursom?

Proizvodnim resursima smatraju se: zemljište, nasadi, stoka, zgrade za stoku, pomoćne zgrade, skladišta, objekti za proizvodnju u zaštićenom prostoru, objekti s opremom za čuvanje, skladištenje, preradu i pakiranje, objekti za boravak i usluge, izdvojeni pogoni, poljoprivredna mehanizacija, priključni, radni i drugi strojevi, uređaji, alati i oprema, transportna sredstva, rad, stručna znanja i vještine te stambene prostorije u kojima se obavlja pojedina gospodarska djelatnost.

Dobro je znati i da proizvodni resursi za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede mogu biti u vlasništvu, posjedu, zakupu, koncesiji, najmu ili korištenju nositelja OPG-a i/ili članova određenog OPG-a.

 

Tko sve može biti nositelj OPG-a?

Nositelj OPG-a je fizička osoba, odnosno član OPG-a koja se vodi kao odgovorna osoba, a biraju ga sami članovi OPG-a.

Osoba može gospodarsku djelatnost poljoprivrede i s njom povezane dopunske djelatnosti na OPG-u obavljati samostalno ili kao poslodavac.

Vrlo je bitno znati da nositelj OPG-a mora biti punoljetna i poslovno sposobna osoba te ne može biti osoba koja istodobno ima prijavljen obrt za obavljanje poljoprivredne djelatnosti.

Također je dobro znati da nositelj OPG-a ne može biti član u nekom drugom OPG-u te da nositelj OPG-a može biti nositelj samo u jednom OPG-u.

 

Može li zaposlena osoba biti nositelj OPG-a?

Uz posao možete bez problema imati i OPG.

Za zaposlenu osobu nema zapreka da bude nositelj OPG-a ako ona zadovoljava opće uvjete iz Zakona.

 

Što mora sadržavati naziv samog OPG-a?

Naziv OPG-a predstavlja ime pod kojim OPG posluje i pod kojim sudjeluje u pravnom prometu, a vodi se u Upisniku OPG-ova.

Sami naziv OPG-a sadržava ime koje ste dali svom OPG-u te ime i prezime nositelja OPG-a, sjedište OPG-a, ali može sadržavati i posebne oznake. Obavezno mora biti na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu, no smije sadržavati pojedine riječi na stranom ili mrtvom jeziku, kao i arapske brojeve.

Ono što je važno jest da dijelovi naziva ne smiju biti takvi da stvaraju zabunu u kontekstu obavljanja djelatnosti OPG-a ili da vrijeđaju prava intelektualnog vlasništva ili prava drugih ljudi.

💡 VAŽNO

Naziv OPG-a ne smije sadržavati imena, grbove, zastave ni druge državne ambleme drugih država ili međunarodnih (međudržavnih) organizacija.

 

Što smo naučili?

Nakon što ste definirali vrstu poljoprivredne djelatnosti koju želite obavljati te razmislili o veličini i lokaciji OPG-a koji planirate otvoriti, vrijeme je da prikupite svu potrebnu dokumentaciju i podnesete Zahtjev za upis u Upisnik OPG-ova.

Sad kada znate sve važne informacije koje će vam trebati prilikom otvaranja OPG-a, preostaje vam samo odvažiti se i napraviti prvi korak.

Želimo vam puno sreće i samo hrabro!

 

Najčešća pitanja korisnika


Što je OPG?

OPG (obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo) je organizacijski oblik gospodarskog subjekta poljoprivrednika fizičke osobe koji radi stvaranja dohotka samostalno i trajno obavlja djelatnost poljoprivrede

Koje djelatnosti može obavljati OPG?

OPG može obavljati djelatnost poljoprivrede, pomoćne djelatnosti u poljoprivredi te dopunske djelatnosti na OPG-u.

Tko sve može biti nositelj OPG-a?

Nositelj OPG-a je fizička osoba, član OPG-a koja se vodi kao odgovorna osoba, a biraju ga sami članovi OPG-a. Osoba može gospodarsku djelatnost poljoprivrede i s njom povezane dopunske djelatnosti na OPG-u obavljati samostalno ili kao poslodavac.

Što mora sadržavati naziv samog OPG-a?

Naziv OPG-a sadržava ime koje ste dali OPG-u te ime i prezime nositelja OPG-a, sjedište OPG-a, ali može sadržavati i posebne oznake.

Može li se uz posao imati i OPG?

Za zaposlenu osobu nema zapreka da bude nositelj OPG-a ako ona zadovoljava opće uvjete iz Zakona.


4 komentara

  1. Branko

  2. Marija

Ostavi komentar

Prije ostavljanja komentara pročitajte Pravila komentiranja i propise unutar čl. 94 Zakona o elektroničkim medijima.