Prema važećim zakonskim propisima, uplata novca na zaštićeni račun može se izvršiti, ali uz određena ograničenja i u skladu s pravilima koja definiraju svrhu tog računa. Zaštićeni račun je specifičan račun koji se otvara za osobe koje imaju dugovanja i nad kojima je pokrenuta ovrha kako bi se osigurala isplata sredstava koja su izuzeta od ovrhe.
Uplate na zaštićeni račun
Tko može uplatiti novac?
- Poslodavac (plaća)
- Državne institucije (mirovina, socijalna pomoć, naknade)
- Osiguravajuća društva (osiguranja)
- Osobe koje pružaju uzdržavanje
Koja sredstva se mogu uplatiti?
- Plaće i druge naknade za rad
- Mirovine
- Socijalne naknade
- Naknade za tjelesno oštećenje
- Invalidnine
- Roditeljske i dječje naknade
- Stipendije
Koji je postupak otvaranja zaštićenog računa?
- Podnošenje zahtjeva: Osoba nad kojom je pokrenuta ovrha podnosi zahtjev za otvaranje zaštićenog računa u FINA-i. Uz zahtjev, osoba prilaže potrebnu dokumentaciju koja dokazuje vrstu primanja izuzetih od ovrhe.
- Otvaranje zaštićenog računa: FINA otvara zaštićeni račun i obavještava banku u kojoj osoba ima redovan račun o otvaranju zaštićenog računa. FINA također obavještava poslodavca ili druge isplatitelje o uplati primanja izuzetih od ovrhe na zaštićeni račun.
- Uplate na zaštićeni račun: Poslodavac ili drugi isplatitelj izvršava uplatu primanja izuzetih od ovrhe na zaštićeni račun. Primanja koja se mogu uplatiti uključuju plaće, mirovine, socijalne naknade i druge vrste primanja izuzetih od ovrhe.
Napomene:
Privatne uplate (od fizičkih osoba) nisu predviđene kao izuzete od ovrhe te se općenito ne preporučuje uplata takvih sredstava na zaštićeni račun.
Svi iznosi iznad iznosa izuzetih od ovrhe mogu biti predmet ovrhe.
Što je zaštićeni račun?
Kako bismo uspješno razložili sve detalje vezane uz novčane tokove na zaštićenom računu potrebno je napose definirati i detaljnije obrazložiti pojmovne pretpostavke koje se vezuju uz zaštićeni račun.
Uzevši u obzir logičke principe i deduktivno zaključivanje lako je pretpostaviti kako je ovaj oblik računa vezan uz zaštitu sredstava.
Dakle, možemo reći kako je zaštićeni račun zapravo idealno rješenje koje služi kao svojevrsni štit od ovrhe i gubitka sredstava prijeko potrebnih za život.
Korisnici zaštićenog računa koji su pod ovrhom ili blokadom imaju mogućnost primanja sredstava koji su ovim putem izuzeti od ovrhe te do njih niti jedan vjerovnik koji se od vas želi naplatiti, ne može nikako doći.
Novci se na zaštićeni račun mogu uplatiti samo u slučaju kada se radi o primanjima koja su izuzeta od ovrhe. Uplate koje nisu obuhvaćene u ovoj kategoriji neće se ni u kom slučaju razmatrati.
Razlikujemo nekolicinu primanja koja su izuzeta od ovrhe, a svakako se ističu raznovrsne naknade za socijalno ugrožene, nezaposlene, invalide i djecu te potpore kao što su alimentacije i donacije za olakšavanje tegoba od elementarnih nepogoda.
Samim time unutar okvira svih redovnih primanja možemo pozicionirati novčane iznose koje obuhvaćaju primjerice plaću, mirovinu, honorar ili nekakav drugi dohodak.
Kako doći do zaštićenog računa?
Nakon što smo se upoznali pojmovni pretpostavkama koje obuhvaćaju zaštićeni račun, valja također i obrazložiti kako je točno moguće doći u posjed istoga.
Uvjet koji morate ispuniti kako biste uspješno došli do zaštićenog računa jest biti u blokadi ili pred ovrhom.
Isto vrijedi ako u međuvremenu Financijska agencija (FINA) zaprimi osnovu za plaćanje po kojoj ćete vi biti ovršeni.
Slijedom toga u Fini imate pravo predati jedinstveni zahtjev za otvaranjem zaštićenog računa.
Ukoliko imate više sredstava raspoređenih u nekoliko različitih banaka tada je za svaki račun i banku potrebno ispuniti zasebni obrazac.
Kada ste uspješno ispunili prethodno traženi uvjet i sa sobom imate ispravu ili dokument koji dokazuje neposrednu ovrhu nad vašim novčanim sredstvima možete do prijeko potrebnog računa doći na dva načina.
Osobno ili online
Ako niste skloni virtualnim procesima i tehnološkim čudima možete se slobodno zaputiti i u najbližu poslovnicu Fine te ispuniti potrebni obrazac sa svim traženim podacima.
Ako ipak nemate vremena za odlazak do poslovnice ili ste jednostavno spriječeni, moguće je također otvaranju zaštićenog računa pristupiti i putem virtualne platforme poznate pod nazivom „e-građani”.
Prilikom pristupanja ovoj platformi potrebno je sa sobom imati vjerodajnicu poput mTokena ili eOsobne kako biste mogli ući u sustav.
Kada ste i taj dio uspješno obavili, potrebno je prijaviti se u aplikaciju namijenjenu za nadasve jednostavno i efikasno otvaranje ili zatvaranje zaštićenog računa odnosno ulogirati se u dio sustava koji se naziva „e-Dugovanja”.
Osim što kroz ovaj dio sustava možete otvoriti ili zatvoriti svoj zaštićeni račun, moguće je također i provjeriti trenutno stanje akumuliranog duga te također dobiti sve podatke o svim ovrhovoditeljima koji nad vama nastoje provesti postupak ovrhe.
Kako bi cijeli online proces bio drastično lakši, na raspolaganju vam također stoji i sva potrebna dokumentacija i spisi, a možete se dodatno informirati o svemu što vas zanima te razjasniti sve nejasnoće slanjem upita u Finu.
Kada ste uspješno započeli ovaj proces, Fina potom uzima stvar u svoje ruke te s bankom komunicira „otvaranje” tog posebnog računa koji je predviđen za spomenuta sredstva koja su unaprijed izuzeta od ovrhe.
Od iznimne je važnosti napomenuti kako banke ne naplaćuju naknadu za otvaranje, vođenje ili zatvaranje zaštićenog računa.
Nakon toga potrebno je predati sve informacije vezane zaštićeni račun poslodavcu koji će vam potom moći nesmetano isplatiti vašu plaću.
Ukoliko se pak radi o nekoj posebnoj naknadi ili potpori, tada valja sve informacije proslijediti nadležnoj instituciji koja će potom moći uspješno nastaviti sa procesom obrade novčane naknade.
Provjerite i ovo:
Novčana sredstva i plaćanje ovrhe
Prema trenutno važećim zakonskim propisima sadržanima u Ovršnom zakonu dio vaših sredstava koji je izuzet od ovrhe iznosi tri četvrtine neto plaće koju vi primate.
Imajte ipak na umu da vam ovrhovoditelji u krajnjem slučaju ne mogu tek tako uzeti količinu sredstava veću od dvije trećine prosječne plaće što u konačnici ostavlja nešto prostora za daljnje manevriranje.
Ako uzmemo u obzir da je prosječna plaća za 2024. godinu prema Državnom zavodu za statistiku 1.131 euro jasno je kako dobar dio sredstava u tom slučaju odlazi na ovršena sredstva.
Dok god se ovrhovoditelji u potpunosti financijski osiguraju i naplate od vaših sredstava ovrha neće biti skinuta, a problematičan aspekt ove situacije jest to da čak i ako vam plaća sjeda i dalje na običan tekući račun do nje nećete moći.
Olakotna okolnost je upravo to što će vam jedan dio plaće ostati, no nažalost veći dio će otići vjerovnicima.
Kako se osloboditi ovrhe?
Iako je zaštićeni račun na pravi pogled zbilja idealno rješenje ukoliko ste suočeni sa postupkom ovrhe ipak treba na umu imati kako to nije trajna solucija koja pruža apsolutnu sigurnost.
Slijedom toga moguće je postupiti proaktivno te dogovoriti otplatu sa ovrhovoditeljima ovisno o financijskom stanju pojedinca i priljevu novca koji dolazi na račun.
Moguće je i samostalno uplaćivati iznos duga te se sukladno tome i dogovoriti o načinima otplate istoga što predstavlja još jednu pozitivnu činjenicu koja samo pridonosi oslobađanju od ovrhe.
Što na kraju?
U današnjem dobu gotovo svatko od nas susreo se sa nekakvim oblikom financijskih nedaća koje su za sobom ostavile mnogo štete na računima i karticama.
Mnogo građana Republike Hrvatske nalazi se u dugu te su im kartice i računi blokirani te im prijeti ovrha. Iz tog razloga pojavljuje se problem pri prometovanju prijeko potrebnim novčanim sredstvima.
Sve u svemu, jasno je kako je zaštićeni račun zbilja korisna stavka koja je na raspolaganju svakom pojedincu opterećenom financijskim nedaćama poput blokada i ovrha.
Sredstva izuzeta od ovrhe zaštićena su i dostupna za uplatu te vam ih nitko ne može oduzeti, no valja na umu imati i činjenicu da zaštićeni račun nije dugotrajna solucija svih vaših problema.
Ostavi komentar